Amerika Vize Kategorileri

Amerika Birleşik Devletlerine seyahat etmek istiyorsanız ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysanız muhakkak Amerika vizesi sahibi olmanız gerekir. Elbette seyahat amacınıza bağlı olarak farklı Amerika vizesi kategorileri vardır. Bu yüzden seyahat amacınıza uygun olan kategoride başvurmalısınız.

Amerika Vize Merkezi, 10 yılı aşkın tecrübesi ve deneyimiyle Amerika Konsolosluğunun istediği düzende Amerika vizesi başvurunuzu gerçekleştirmektedir. Amerika Vize Merkezi ile Amerika vizesi hakkında bilgi almak için: https://amerikavizemerkezi.com/

Amerika Vizesi Türleri

İş ve turist seyahati için vize (B1 / B2)

B-1 / B-2 iş ve turist vizesi, iş amaçlı (B-1) veya turizm veya tıbbi yardım (B-2) için Amerika Birleşik Devletleri’nde geçici kalış içindir. Çoğu durumda, B-1 / B-2 vizesi vermek için B-1 ve B-2 kategorileri birleştirilir.

Ücretler: Başvuranın uyruğuna bağlı olarak 160 $ ​​iade edilmeyen vize başvuru ücreti (veya karşılıklı ücret).

Belgeler: Konsolos için sorulara verdiğiniz cevaplar verilen belgelerden daha önemlidir. Bununla birlikte, seyahatin amacını, Rusya ile bağlantılarınızı, yurtdışındaki önceki iş veya turistik gezileri doğrulayan herhangi bir belgeyi mülakata alabilirsiniz. Bunlar eski pasaportlar, gelir ve mülk belgeleri ile kalış programınızı açıklayan ticari yazışmalar olabilir.

Amerika Öğrenci Vizeleri

F vizesi, bir ABD kolejine veya üniversitesine, özel bir genel eğitim okuluna kayıtlı olan veya uygun bir program aracılığıyla İngilizce öğrenmeye giden öğrenciler içindir. M vizesi, akademik olmayan veya mesleki eğitim için Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat eden öğrenciler içindir. Sizin durumunuzda ne tür bir vize gerektiğini öğrenmek için eğitim kurumunuza danışın. Amerika Birleşik Devletleri’ne turist olarak seyahat ediyorsanız, ancak aynı zamanda azaltılmış bir programa (haftada 18 saatten az) geçmeyi planlıyorsanız, B2 turist vizesi ile seyahat edebilirsiniz.

Ödeme: 160 $ ​​konsolosluk ücreti; vize ücreti vatandaşlığa bağlıdır. Rusya Federasyonu vatandaşları, ek vize ücreti olmaksızın bir yılı geçmeyen bir süre için öğrenci vizesi alabilirler.

Amerika Çalışma Vizeleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmen olmayan bir statüyle çalışmak istiyorsanız, yapılan işin türüne bağlı olarak uygun kategoride bir vize almanız gerekir. Uzmanlık alanlarında (H1B) yüksek vasıflı profesyoneller, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (L) bir şirket bölümüne geçici olarak transfer edilen çalışanlar, sporcular, eğlence çalışanları (P), katılmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne giren kişiler için çeşitli vize türleri vardır. uluslararası kültürel değişim programlarında (Q), dini liderlerde (R), olağanüstü yetenekli kişilerde (O). Çalışma vizesi için başvuran tüm başvuru sahiplerinin Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi tarafından onaylanmış uygun bir dilekçe almaları gerekir. Form I-129 dilekçesi , ABD Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna çalışma vizesi başvurusu yapmadan önce onaylanmalıdır.

Ödeme: 190 $ konsolosluk ücreti; vize ücreti vatandaşlığa bağlıdır. Rusya Federasyonu vatandaşları, bazı istisnalar dışında dilekçelerinde belirtilen süre için ancak 2 yıldan fazla olmamak üzere çalışma vizesi alabilirler.

Amerika Değişim Vizesi

Değişim programlarına katılanlar için vizeler, eğitim, kültür ve bilim alanındaki uzmanlara bilgi ve beceri alışverişinde bulunma fırsatı sağlamak için verilir. Aşağıdaki kişi kategorileri değişim programlarına katılabilir: herhangi bir eğitim yılı öğrencileri, stajyerler, okul öğretmenleri, yüksek öğrenim kurumlarında öğretmek ve araştırma yapmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne giren üniversite öğretmenleri, araştırmacılar ve Amerika’ya giren yabancı vatandaşlar Rusya-Amerikan ortaklık diyaloğu programlarına katılım amaçlı devletler.

Ödeme: 160 $ ​​konsolosluk ücreti; vize ücreti (vatandaşlığa bağlıdır). Programlara katılım koşulları farklıdır, ancak Rusya Federasyonu vatandaşlarından vize ücreti alınmaz ve üç yıla kadar geçerli bir değişim programı katılımcısı için vize alabilirler. ABD hükümetinin sponsor olduğu programlara katılan başvuru sahipleri için başvuru ücreti yoktur. Bir programın ABD hükümeti tarafından desteklendiğinin ayırt edici özelliği, program numarasındaki ilk G’dir. J programı ABD hükümeti tarafından desteklenmiyorsa, başvuru sahibi SEVIS ücretini ödemelidir (Form I-901). SEVIS ücreti online olarak ödenebilir.

Transit ve Mürettebat Vizesi (C1 / D)

Amerika Birleşik Devletleri üzerinden diğer yabancı ülkelere seyahat eden ve geçerli bir B1 / 2 vizesi olmayan kişiler için bir transit vize (C) gereklidir. Birleşik Devletler’de bir gemi veya uçağa hizmet veren mürettebat üyeleri için bir Mürettebat (D) vizesi gereklidir. Birleşik Devletler hava sahasından veya karasularından geçen uçak ve gemilerin mürettebat üyeleri genellikle bir C-1 / D (Yolcu / Transit Mürettebat) kombine vizesi alır.

Ücretler: Tutarı başvuru sahibinin vatandaşlığına bağlı olan 160 $ ​​konsolosluk ve vize ücretleri. Gemi ve uçak mürettebatının üyesi olan Rusya Federasyonu vatandaşları, 2 yıla kadar geçerlilik süresi olan gemi ve uçak mürettebatı için çok girişli transit vize ve vize alabilirler. Rusya Federasyonu vatandaşlarından göçmen olmayan vize almak için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Gazeteciler ve Medya Çalışanları için Vizeler (I)

Bu vize kategorisi (I), muhabirler, film ekipleri, editörler ve mesleki faaliyetlerini yürütmek için Amerika Birleşik Devletleri’ne giren benzer mesleklerden kişiler gibi “yabancı medya temsilcilerine” yöneliktir. Fotoğrafçıların bu tür bir vizeye ihtiyacı yoktur – Amerika Birleşik Devletleri’ndeki faaliyetlerinin ödenmemesi koşuluyla B1 vizesi almak yeterlidir.

Ücretler: Tutarı başvuru sahibinin vatandaşlığına bağlı olan 160 $ ​​konsolosluk ve vize ücretleri. Rus vatandaşlarına genellikle üç aylık tek bir vize verilir. Amerika Birleşik Devletleri’ne uzun iş seyahatleri için seyahat eden gazeteciler çoklu giriş vizesi alabilirler. Rusya Federasyonu vatandaşlarından göçmen olmayan vize almak için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir