Bull Mastif Köpek Irkının Özellikleri

Bull Mastif köpek ırkı, İngiliz Mastiff ile Bulldog köpeklerinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış olan bir ırktır Bull Mastif köpek ırkı, Mastiff köpeklerinin kuvvetini ve Bulldog köpeklerinin de hızını almışlardır. Gece kamuflajına sahip olan, koyu tüylü köpeklerdir. Bu köpek ırkı, apartman dairelerinde yaşama çok uygun değildir. Köpek sahiplendirme için tercih edilme konusunda bahçeli eve sahip olan bireyler tarafından tercih edilmelidir. Ailesine ya da sahiplerine bağlı bir köpek türüdür. Gelebilecek olan her türlü tehlikeyi sezer ve tedbirli davranırlar. Sahiplerini canları pahasına koruyan köpeklerdir. Çok enerjik bir yapıya sahip değillerdir. Bu yüzden çok fazla egzersiz ihtiyacı duymazlar.

Soğuk havalardan hoşlanan bir köpek ırkıdır. Sıcak havalar, Bull Mastif ırkı için uygun bir yaşam alanı değildir. Bull Mastif ırkı, salya akıtma problemi olabilen bir ırktır. Uyurken, heyecanlanırken ve diğer tüm duygu, anlarda salya akıtabilirler. Gün içerisinde kısa yürüyüşler gerçekleştirmeleri, bu ırka sahip olan köpekler için yeterli olacaktır. Oldukça kaslı, sert ve sağlam yapıya sahip olan köpeklerdir. Dişi Bull Mastif köpeklerinin ağırlığı 45 ile 54 kilo aralığındadır. Erkek Bull Mastif köpekleri ise 50 ile 59 kilo ağırlığındadırlar.

Bull Mastif Köpek Irkının Eğitimi

Bull Mastif köpek eğitimi belirli bir seviyeye kadar kolaydır fakat büyümeye başladıkça eğitimleri de biraz daha zorlaşır. Yavruluk döneminden itibaren temel itaat ve komut özellikleri öğretilmesi gerekir. Kararlılık ve sabır çok önemli olan 2 unsur halindedir. Bull Mastif köpeklerinde belirli bir otoritenin ortaya konulması gerekli olan bir diğer unsurdur. Sahibine saygı duyduğu takdirde, sahibi de oldukça konforlu bir hayat sürecektir.

Bull Mastif Köpeğinin Beslenme Durumu

Bull Mastif köpekleri günde 2 kez olmak üzere kaliteli bir şekilde beslenmelidir. Büyük ırk köpek mamaları bu ihtiyacı karşılayabilecek durumdadır. Verilen mamalar sağlık düzeyine göre değişkenlik gösterebilir. Kilo almak için oldukça elverişli bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden beslenme düzenleri olmalı ve belirli aralıklarda tartılmaları gerekir. Verilecek mama miktarı köpek sahipleri tarafından karar verilemiyor ise köpekler için belli bir diyet listesi olmalı ve ona göre düzen oluşturulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir