Egzersiz Ve Spor Hareketleri

Egzersiz ve Spor Hareketleri

Sağlıklı bir vücut için ve kendimizi psikolojik açıdan daha rahat hissetmek için her yaşta evde veya spor merkezlerinde birtakım egzersiz faaliyetlerinin içinde olmamız gerekmektedir. Egzersiz tekrar edilen ve kısa süreli hareketlerdir. Hayatın yoğun temposu yüzünden bazen spor merkezlerine gitmek güç olabilmektedir. Sağlığımızı korumak için ev ortamında spor ve egzersiz uzmanlarının çalışmaları ile rahatça fiziksel aktivitelerimizi yapabilmekteyiz. Spor ve egzersiz uzmanı Burak Kulaksız yönlendirmesi ile hazırlanan özellikle masa başı çalışanlarının kronik rahatsızlıkları için oldukça faydalı olan eğitimler oldukça çeşitlidir. Bu sayede özellikle baş, boyun ve eklem ağrıları gibi rahatsızlıkları en aza indirebiliriz.

  1. Göbek eritme hareketleri; göbek egzersizleri uzun süre devam ettirildiği zaman karın bölgesinde biriken yağların erimesini, kasların gelişmesini ve göbek bölgesinin sıkılaşması için oldukça önemli bir çaba gösterilmiş olur.
  2. Omuz hareketleri; güçlü bir fizik için önemli bir egzersiz türü olan omuz hareketleri omuz kaslarının güçlendirilmesinde son derece etkilidir. Bireyin duruş bozukluklarını düzeltmesine ve ev ortamında rahatça yapılan egzersiz türüdür.
  3. Bacak hareketleri; bacak bölgesindeki yağların eritilmesi ve bacak kaslarının güçlendirilmesi için ideal egzersiz türüdür.

Spor önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel ve takım halinde, genellikle rekabete dayalı yarışma ve kişisel eğlence ile kazanma ruhu eşliğinde yapılan fiziksel hareketlerdir. Spor her yaşta yapılabilen bir aktivitedir. Bu sebeple erken yaşta başlanılan fiziksel aktiviteler ile ileride oluşabilecek kalp damar, kas ve iskelet sistemini olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıkları en aza indirmek mümkün hale gelir. Bireyin kendi fiziksel özelliklerine uygun ve severek tercih edeceği spor branşları bulunmaktadır. Futbol, hentbol, basketbol, tenis, dans gibi spor branşları bireye hem daha sağlıklı hem de mutlu bir yaşam sürebilmesine yardımcı olmaktadır. Burak Kulaksız sağladığı destek ile daha verimli bir aktivite programı edinmenizi sağlamaktadır. Düzenli yapılan spor ve egzersizler ile sağlanan yararlar listelenmiştir.

  • Enerjinin artmasına sebep olurken egzersiz sırasında kalp atışı hızlandığından vücuda daha fazla kan pompalanır; böylelikle vücuda giren oksijen artar.
  • Spor ve egzersiz hareketleri ile vücudun ph seviyesi dengelenir ve böylece romatizma, kanser gibi birçok hastalıkların önüne geçilebilir.
  • Spor yapmak ruh halinin iyileşmesine fayda gösterir.
  • Sağlıklı şekilde istenmeyen kilo ve yağların giderilmesine yardımcı olur.
  • İdeal kiloyu korumaya yardımcı olur.
  • Vücudun esnekliği artarak daha rahat bir şekilde fiziksel aktiviteleri yapmayı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir