Ekipmanların Tenis İçin Önemi

Modern dünyanın günümüzde benimsemiş olduğu tenis sporu oynanması heyecan veren, seyretmenin ise heyecan ve hayranlığı birleştiren olimpik bir spor dalıdır. Tenis sporu kuvvet, serilik, dayanıklılık, kondisyon, konsantrasyon ve esneklik gibi fiziksel özelliklerin iyi derecede olmasını gerektiren bir spor dalıdır. Ayrıca aerobik ve anaerobik yüklemeleri birlikte olmalıdır. Tenis sporunda fiziksel uygunluk aranmaktadır. Profesyonel bir tenisçi etkili vuruşlar yapabilmek için tüm fiziksel uygunluğu taşımalıdır. Rakibe temas etmeden bireysel oynanan spor dalıdır. Genellikle karşılıklı iki kişi ya da ikişer takımlar ile oynanır. Tenis sporunda seri yön değiştirmeler, seri kol hareketleri, sıçrama ve hamleler yapılır. Sporcuların güçlü kas yapılarına ihtiyacı vardır. Düzenli olarak antrenman ve vücut geliştirme çalışmalıdırlar.

Tenis Kortlarına Hazır Mıyız?

Yeterli kuvvet normlarına ulaşamayan sporcular güç şartlarda zorlanır ve aşırı yüklenmeler sonucu sakatlık yaşayabilirler. Bu sorunlar ile karşılaşmamak için antrenmanlara düzenli katılmak sporcunun yararına olacaktır. Antrenmanların sporcunun seviyesine ve fiziksel uygunluğuna göre düzenlenmesi gerekmektedir. Unutmayalım ki tenis sporu inanılmaz performansların sergilendiği bir kuvvet gösterisi gibidir. Kuvvetli ve dayanıklı olan sporcular topa daha sert vuracak, seri ve güçlü hamleler ile gelen topları karşılayabileceklerdir. Antrenörlerinizin yardım ve desteği ile kendi azim ve çabalarınız birleşecek yeterli kuvvet normlarına erişmenizi sağlayacaktır. Eriştiğiniz fiziksel ve zihinsel kuvvet ve dayanıklılık sizi tenis kortlarına hazır hale getirecektir.

Ekipman Seçimi

Tenis sporunda başlama seviyesinden ve geleceğiniz en üst seviyeye kadar kademe kademe ilerleyeceksiniz. Her kademede kullandığınız ekipmanı değiştirmeniz gerekecektir. Örneğin; başlangıç seviyesindeki bir oyuncunun orta seviyelerde kullanılacak olan tenis raketleri seçmesi bilek ve dirsek sakatlanmalarına sebebiyet verebilir. Tenis sporcusu maçlarda vücudunun her kesimini kullanır. Vücudun üst kesimlerini topa vurma anında kullanırlar ve doğru raket seçimleri ile istedikleri performansı yakalarlar. Vücudunuzun alt kesimlerini gelen topa yetişmek için kullanacağınızdan oynayacağınız zemin ile bütünleşen, ayağınızı iyi kavrayan ve seviyenize uygun tenis ayakkabısı seçmelisiniz. Kıyafetleriniz ise tüm vücudunuzu rahat hareket ettirecek tenis sporuna uygun kıyafetler olmalıdır. Bu konuda Tenis Market ve web sitesi size yeterli hizmeti sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir