Miyom Tedavisi

Miyom rahim içinde büyüyen kanserli olmayan tümörlerdir. Özellikle üreme çağındaki kadınların rahminde görülen en yaygın ve iyi huylu tümördür. Tedavi edilebileceğini bilmek önemlidir.

 Miyom Nedir?

 Miyomlar diğer adıyla fibroidler, rahim içinde veya çevresinde görülebilen, pürüzsüz, kanserli olmayan büyümeler yani tümörlerdir. Kısmen kas dokusunda tarafından yapılan miyomlar, nadiren servikste gelişirler. Lakin oluştuğunda genellikle rahmin daha büyük, üst kısmında da olabilirler. Doktorlar pelvik muayene sırasında çoğu miyomu görebilecek veya hissedebilecektir. Semptomlara neden olanlar cerrahi olarak çıkarılabilir. Buna miyom tedavisi adı verilir.

 Miyomların Belirtileri

 Çoğu miyom bir noktada semptomlara neden olur. En net semptomları arasında düzensiz veya ağır geçen vajinal kanamadır. Diğer belirtiler arasında şunlar bulunur:

Ağır veya anormal kanama

Anemi

Pelvik kitle ve ağrılar

Kısırlık

Yorgunluk ve zayıflık

Ağrılı cinsel ilişki

Hamilelik komplikasyonları

Miyom enfekte olursa vajinada ağrı veya akıntı

Nadiren karında baskı veya yumru hissi

İdrar yapma zorluğu, idrara çıkma sonunda damlama veya idrar tutamama

 Miyomların Nedenleri

 Son bilimsel bulgulara göre, östrojenin, miyomların büyümesini aktive ettiği gözüküyor. Bakıldığında hamileliğin ilk üç ayında, tüm miyomların yaklaşık üçte biri büyüdüğü ancak doğumdan sonra küçüldüğü görülüyor. Çünkü hamilelikte östrojen seviyesi muazzam şekilde yükselir. Genellikle menopozdan sonra da rahim miyomları küçülür. Lakin menopozdan sonra hormon tedavisi de semptomların devam etmesine neden olabilir. miyom tedavisi gerekli ise doktorunuz bunu size söyleyecektir.

 Miyom Tedavisi

 Rahim miyomu olan kadınların yaklaşık üçte biri yukarıda sayılanların içerisinden bir veya daha fazla bulunan semptomlarının şiddeti nedeniyle tedavi arar. Miyom tedavisi noninvaziv seçeneklerden tedavi seçimi tipik olarak hastanın yaşı dikkate alınarak belirlenir. Menopoz yaşına yakınsa, çocuk sahibi olmak istiyorsa gibi pek çok seçeneğe göre karar verilir. Tedaviye karar verirken ayrıca miyomların sayısına, boyutuna ve konumuna da bakılacaktır.

 Miyomlar genellikle iyi huylu özelliğe sahip olsa da bazıları zaman zaman daha kötü sonuçlara neden olabiliyor. En sık yaşanan idrar yolu ile alakalıdır ki miyom sahibi olan kadınların idrar yolu enfeksiyonlarının gelişme olasılığı daha yüksektir. Tedavi seçenekleri ise şunlardır:

Robotik cerrahi yöntemler

Laparaskopi

İlaç tedavisi

Diğer cerrahi yöntemler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir