Optimist Psikoloji Gerçekçi Değil Mi

Optimist Psikoloji Gerçekçi Değil Mi?

İnsanın psikolojik bir varlık olduğu uzun yıllar boyunca göz ardı edilmiş bir gerçektir. Ancak 19. yüzyıl gelip çattığında insan davranışlarını inceleyen ve insan davranışlarına etki eden bütün unsurları dikkate alan psikoloji bilimi adeta çığır açmıştır. İnsanın psikolojik tarafı fiziksel tarafından bağımsız olamayacak kadar güçlü bir özelliktedir ve psikolojik anlamda var olan bütün bilgiler zaman içinde değişerek diğer zamanlara zemin teşkil etmektedir. Psikolojik anlamda insanın iyi durumda olması pek çok açıdan fayda sağlayacak bir iyilik halidir. Bu noktada uzun yıllar yapılan tartışmalar sonucunda insanın psikolojik temelde iyimser ve kötümser olması noktasında farklı farklı bakış açıları söz konusu olmuştur. Psikoloji anlamında iyimserliğin gerçekçi olmaktan uzak olduğu noktasında genel bir yanılgı söz konusudur. Bursa psikolog hizmetleri insanların daha mutlu olmaları noktasında gereken bütün psikolojik destekleri sağlamaya yönelik hizmetler bulundurmaktadır.

Optimist psikoloji çok da uzun bir tarihi geçmişi olmayan bir psikolojik alt yapıdır. Optimizm temelde iyimserlik anlamına gelmektedir. Ancak mekanik anlamının dışında içerikte çok çok farklı anlamlara tekabül etmektedir. İyimser psikoloji çoğularına göre gerçeklikten uzak ve hatta ütopik bir psikolojinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Nitekim günümüzde optimist insanlara saf gözüyle bakılmaktadır. Bilakis optimist psikolojinin tam tamına gerçekçi bir tavrı olduğu birçok açıdan insanı önemli faydalar getirdiği görülmektedir. Bütün bunların yanı sıra olgun insanların optimist psikolojiyi idrak etmelerinin daha kolay olduğu da önemli bir gerçektir. Optimist psikoloji hakkında doğru bilinen yanlışlardan en önemlisi hakkında tam tamına aksini söylemek mümkündür.

Optimist psikoloji ile ilerleyen insanlar kötü ya da olumsuz durumlara odaklanmak yerine tüm olanları gözlemleyerek meseleyi daha iyi kılma noktasında çaba göstermektedir. Dolayısıyla bu aksi durumun üzerine yapılacak en mantıklı iş olacaktır. Dünya üzerinde psikoloji adına çalışma yapan bütün bilim insanları optimist psikolojinin beyin gelişimine olumlu katkıda bulunduğunu ve hatta bilişsel anlamda insanı ileri bir seviyeye taşıdığını kanıtlamıştır. Burada genel psikolojinin yanı sıra beyin temelli öğrenme ile alakalı da detaylar yer almaktadır. Psikoloji hizmetleri çerçevesinde terapilerin farklılığı Bursa psikolog fiyatları açısından da farklılaşmayı açıklamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir