Tenis Sporunda Kullanılan Ayakkabının Önemi Nedir

Tenis sporunda kullanılan ayakkabının oldukça büyük bir önemi vardır. Tenis sporu için kullanılacak olan ayakkabı tenis maçlarının ya da antrenmanlarının yapıldığı kort adı verilen saha yüzeylerine uygun olmalıdır. Tercih edilecek ayakkabıların ise taban ve topuk kısımları, zemin ile belirli bir uyum içerisinde olması gerekiyor. Önemli olan kısımlardan oluşan ayakkabıların topuk kısımları ise günlük hayatta kullanımda olan spor ayakkabılardan daha farklıdır. Bu ayakkabıların asıl amacı ise maç ya da antrenman esnasında hiçbir sağlık engeli çıkarmamasıdır. Tenis sporu, oldukça hareket içeren ve ani hareketlerle yapılan bir spor dalıdır. Oyuncular için oluşabilecek her türlü sağlık riskinin ortadan kaldırılması gerekir. Bu sebepler doğrultusunda da antrenman esnasında tenis ayakkabısının kullanılması doğru bir seçene olacaktır. Spor ayakkabı üretimi ve satışı yapan mağazalar tenis ayakkabılarını kort yüzeylerine uygun olarak tasarlar ve satıcıya sunar.

Tenis Nasıl Oynanır?
Tenis, tüm dünyada yüzyıllardan beri süregelen olimpik bir spor dalıdır. Bu spor dalında yapılan oyun ya da maçların içerisinde toplamda 2 adet takım bulunur. Takımlardaki maksimum ve minimum oyuncu sayısı ise değişkenlik göstermez. Bir tenis maçında oluşturulan takımlarda maksimum 2 adet oyuncu yer alırken, minimum 1 adet oyuncunun yer alması mümkündür. Bu sayıların altında veya üstünde oyuncu bulundurma durumu kuralların dışında olan bir durumdur. Tenis, raket ve top ekipmanlarından oluşarak oynanan bir spor dalıdır. Tenis maçlarında, maça başlangıç yapılacağı zaman ilk olarak servis atışı ile başlanır. Takımlardan birini ya da oyunculardan birinin maçı başlatabilmesi için 2 adet servis atışı kullanma hakkına sahiptir. Saha içerisinde ortadan ikiye ağ bir file ile bölünen alanda takımların birbirine karşılıklı olarak raketler ile topu göndermesi sonucu oyun başlar. Oyun içerisinde en çok puana sahip olan takım veya oyuncu galip gelmiş anlamına da gelmektedir. Tenis oyunları “Kort” adı verilen tenis sahalarında gerçekleştirilir Kortlar, belirlenmiş olan ölçülerde ve dikdörtgen şeklindeki sahalardan oluşur. Kort sahaları genellikle sert ve diğer sahalardan farklı zeminlerden oluşmaktadır.

Tenis Oyunlarında Puan Sistemi Nasıldır?

Tenis maçlarında sayı alabilmek için setleri tamamlamak gerekir. Maçlar ise 3 ya da 5 sette oluşur. 3 setlik maçta 2 seti kazanan ve 5 setlik maçta 3 seti kazanan takım veya oyuncu oyunu kazanmış anlamına gelir. Sayılar ise 0’a 0’dan başlaması şartı ile 15’er olarak artar ve 15-30-40 olarak devam eder.

Kaynak: https://tenis.market/blog/tenis-kurallari

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir