Tenis Sporunda Kullanılan Terimler

Tenis sporu kendine özel ekipmanları, kendine özel sahası ve kendine özel terimleri bulunduran bir spor dalıdır. Tenis sporunda maç veya oyun esnasında söylenen, kullanılan bazı terimler yer alır. Bu terimler ise her bir hareketi, her bir durumu simgeler. Her bir terim ise kendi bazında bir anlam içermektedir. Tenis için tenis terimleri sözlüğü de tenis oyuncuları ve tenis hakemleri tarafından kullanım alanındadır. Ace, backhand, baseline, court, volley, half volley, topsin gibi terimler kullanılanlar arasındadır.

Tenis Sporunda Lisans Sahibi Olmanın Önemi

Tenis sporunda lisans çıkartmak veya lisans belgesine sahip olmak oldukça önem taşıyan bir husustur. Tenis sporunda lisans sahibi olmak 7 yaşından itibaren başlar. Lisans sahibi olmanın önemi ise tenis oyuncularının kendi kariyerleri ile bağlantılı olan bir durumdur. Lisans sahibi olmak için başvuru yapımı aşamasında ferdi veya bir kulüp üyeliğinde ise kulüp bazında başvuru yapılabilir. Bir tenis oyuncusu lisan belgesi sahibi olduğu zamanda ulusal, uluslararası, ülke çapında, olimpiyatlar ve turnuvalar olmak üzere her türlü milli maçlara katılım gösterebilir. Türkiye Tenis Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı olan Cengiz Durmuş, lisans sahibi tenis oyuncularının sayısını 700.000’e çıkaracaklarını ve çıkarmak istediklerini söyledi. Tenis sporu için çıkartılacak olan lisans belgelerinin ücreti ise 2021 yılı için 142,95TL olarak belirlenmiştir.

Tenis Sporu ile İlgili Önemli Hususlar Nelerdir?

Tenis sporu ülke ve dünya çapında olmak üzere her an ve her yerde oynanabilen bir spor dalı halindedir. Tenis, “Kort” adı verilen sert yüzey ya da zemine sahip olan alanlarda oynanır. Tenis sporu kendine özel ekipmanlar bulunduran bir spor dalıdır. Teniste raket ve tenis topu gibi ekipmanların kullanılması oldukça çok önemlidir. Tenisin temel ögelerinden olan raket ve tenis topu oyunun oynanabilmesine sebep sağlamış olur. Tenis maçları belirli kurallar dahilinde olmak üzere oynanan bir spordur. Bir tenis maçında en fazla 4 adet oyuncu toplam totalde bulundurulabilir. Takımlarda ise en az 1 ve en fazla 2 adet oyuncu olması serbesttir. Bu sayıların üstünde ya da altında bir sayıda oyuncu bulundurulması kuralların dışında kalmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir