Yaş Antep Fıstığı Nasıl Yetişir

Antep fıstığı ağacı ve sıcağı seven bir meyvedir. Yaz aylarında sıcaklığın 35-40 dereceyi bulduğu yerlerde çöl iklimine ve Akdeniz iklimine sahip yerlerde yetişirler. Fakat bunun yanında kış aylarındaki soğukluk bu ağaç türünü etkilemez çünkü ağaç kendini o dönemlerde dinlenmeye almaktadır. Aynı zamanda yeterince de dayanıklıdır. Yaş Antep fıstığı ağacını gördüyseniz eğer sanki üzüm salkımı şeklinde görüntülerin sizleri karşıladığını biliyorsunuz demektir. Bir dalda oldukça fazla yaş ben fıstık görme imkânınız olacaktır. Toprak bakımından bol kumlu, tuz oranı yüksek olan ve özellikle kireçli topraklarda yetişmektedir. Nem Antep fıstığının ihtiyacı olan bir şey olmadığından fazla sulama yapmak da ağacın kökünden itibaren zarar görmesine sebep olacak bir işlemdir. Antep fıstığı için bir bahçe ya da özel alan oluşturun dikilen ağaçtan yedi ila on yıl arasında meyve vermesi beklenmektedir. Bundan sonraki süreçte ise her iki yılda bir meyve vermeye devam eder. Buradan detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yaş Antep Fıstığı Yetişen Bölgelerde Rakım Önemli mi

Yaş ben fıstık yetiştiriciliğinde iklim toprak gibi unsurların yanı sıra bir o kadar önemli olan husus da rakım konusudur. Yaş Antep fıstığı yetişen bölgelerde rakım 500-800 arasında olmalıdır bu rakamlar Antep fıstığı için önemlidir. Yaş ben fıstık çeşitlerinden bazılarında rakım seviyesi 1000-1100 metre aralığında bile olabiliyor.

Yaş Ben Fıstık Ağacının Özellikleri

Yaş Antep fıstığının yetiştiği bölgeler göz önüne alınacak olursa çok dayanıklı bir ağaç olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu ağaç nem dışında her şeye dayanıklıdır. Ağaç 10 metreye kadar büyüyebilirken olgunlaştığı andan itibaren yaprak genişlikleri ise 10-20cm arasında değişiklik göstermektedir. Üreticisinin yüzünü güldüren bereketli bir ağaç olmasının sebebi iki yılda bir 50 kg ya da 50 bin fıstık üretmesine bağlı olarak söyleyebiliriz. Ağacın meyvesi yani yaş ben fıstık dalındayken incelediğimizde en dış kısımda açık bir renkte bulunan yumuşak kabuğa ve altında sert kabukla çevrelenmiş içerisinde pembemsi morumsu zarla kaplı yapı ve en içte tadına doyum olmayan besin değeri de oldukça yüksek antep fıstığı bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir